12
03 2014
1904

Agentul economic „X” a procurat un bun imobil, amplasat pe teritoriul din stînga Nistrului. În legătură cu acest fapt, apare întrebarea dacă bunul respectiv urmează a fi calificat, reieşind din prevederile legislaţiei fiscale a Republicii Moldova, ca obiect al impunerii cu impozitul pe bunurile imobiliare. Dacă da, atunci care cotă a taxei urmează a fi aplicată, în scopul calculării şi achitării impozitului?

Reieşind din prevederile art. 277 alin. (1) lit. a) al CF, persoanele juridice şi persoanele fizice rezidenţi şi nerezidenţi ai Republicii Moldova, proprietari ai bunurilor imobiliare de pe teritoriul Republicii Moldova sunt subiecţi ai impunerii cu impozitul pe bunurile imobiliare.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.