21
05 2013
1344

Urmează de luat în considerație valoarea livrărilor anterior scutite de T.V.A., la aprecierea pragului de înregistrare în calitate de plătitor al T.V.A., dacă ele au trecut în categoria livrărilor impozabile cu T.V.A. şi perioada de 12 luni consecutive include luni în care s-au efectuat aceste livrări scutite?

La înregistrarea obligatorie în calitate de plătitor al T.V.A. una din condiţii constituie efectuarea livrărilor de mărfuri, servicii, cu excepţia celor scutite, valoarea cărora depăşeşte pragul de înregistrare obligatorie (600.000 lei) (alin. (1) al art. 112 din Codul fiscal), iar la înregistrarea benevolă – efectuarea livrărilor impozabile, valoarea cărora depăşeşte pragul de 100.000 lei (alin. (2) al art. 112 din Codul fiscal).
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.