02
06 2014
1683

Întreprinderea a achitat salariul angajaţilor pentru luna decembrie 2013 la 09.01. 2014, din care au fost calculate primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală de către angajator în mărime de 3, 5% şi reţinut din salariul angajaţilor 3.5%. Potrivit Legii fondurilor asigurărilor obligatorii de asistenţă medicală, publicată în MО la 17.01. 2014, am stabilit că tariful pentru calcularea primelor date pentru anul 2014 a fost majorat cu 0,5% atît pentru angajaţi cît şi pentru angajatori.

Este necesar în cazul dat ca întreprinderea să recalculeze şi să reţină diferenţa primelor menţionate de 0,5% din venitul angajaţilor şi de la angajator? Aceste cheltuieli se vor permite la deduceri în scopuri fiscale în anul 2014?

Potrivit prevederilor art. 20 din Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală nr. 1593-XV din 26.12.2002, categoriile de plătitori cărora, în temeiul prezentei legi, prima li se calculează în calitate de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense achită primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală odată cu plata salariilor şi altor recompense.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1599 lei

Classic

899 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.