02
06 2014
1961

Din motivul plecării în concediu de maternitate pe un termen de 3 ani de zile, doresc să transmit scutirea mea personală soţului meu (din luna mai 2014), în acest caz apare necesitatea de a prezenta inspectoratului fiscal teritorial „Declaraţia persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit” (Forma CET08) de către ambii soţi pentru perioada anului 2014?

În perioada de prezentare a Declaraţiilor persoanelor fizice cu privire la impozitul pe venit (Forma CET08), această întrebare este deseori adresată SFS în diverse situaţii. Una din aceste situaţii o vom examina ţinînd cont de prevederile legislaţiei în vigoare.
În acest sens, alin. (1) sau (2) ale art. 33 din CF, prevede că fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă), are dreptul pentru anul fiscal la una din scutirile personale stabilite de legislaţie, care pentru anul fiscal 2014 constituie, respectiv, suma de 9 516 lei şi 14 148 lei.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1599 lei

Classic

899 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.