03
06 2014
1540

Contribuabilul pe parcursul anului 2013 nu a fost plătitor de T.V.A. şi, respectiv, a achitat impozitul pe venit din activitatea operaţională, prezentînd şi Declaraţia Forma IVAO pentru perioada fiscală a anului 2013. Ţinînd cont de faptul că, contribuabilul a devenit plătitor de T.V.A. din 01 ianuarie 2014, acesta are obligaţia de a prezenta

Declaraţia persoanei juridice cu privire la impozitul pe venit (Forma VEN12) pentru anul fiscal 2014. În cazul dat, contribuabilul este obligat de a achita impozitul pe venit în rate, pe parcursul anului 2014, conform prevederilor art. 84 alin. (1) din CF sau nu?

Potrivit prevederilor art. 541 alin. (1) din CF, subiecţi ai impunerii cu impozitul pe venit din activitatea operaţională, sînt agenţii economici care nu sînt înregistraţi ca plătitori de T.V.A., cu excepţia gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) şi întreprinzătorilor individuali.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1599 lei

Classic

899 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.