03
06 2014
2875

Urmează oare de calculat uzura mijloacelor fixe primite cu titlu gratuit? Sunt oare recunoscute deductibile cheltuielile respective din contabilitatea financiară la completarea declaraţiei VEN 12 cu reflectarea acestora în rîndul 0102?

În conformitate cu art. 26 alin. (2) din CF, proprietatea pe care se calculează uzura este proprietatea materială reflectată în bilanţul contabil al contribuabilului în conformitate cu legislaţia şi folosită în activitatea de întreprinzător, a cărei valoare scade prezumtiv, ca urmare a uzurii fizice şi morale, şi a cărei perioadă de exploatare este mai mare de un an, iar valoarea ei depăşeşte suma de 6 000 lei.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.