avatar
Bună ziua, dna Olga! Vă mai recomandăm un alt articol la această temă, pe care îl găsiți aici
avatar
Explicati, va rog mult. Daca primim mijloace banesti pe contul de decontare de la organizatie de microfinansare, trebuie sa inregistram operatiunea in RMCC?
avatar
Buna ziua, daca avem diapazon pentru actele de achizitie a serviciilor de locatiune (in cazul dat arenda masina), Diapazonul este de la sfirsitul anului 2017,le putem folosi in continuare pina la epuizare stoc?
avatar
Se permite ca persoana fizica ce nu desfasoara activitate de intreprinzator sa transmita in sublocatiune un spatiu comercial? Sau bunul imobiliar in cazul dat poate fi numai un imobil locativ? Va multumesc.
avatar
Buna ziua, in cazul in care persoana juridica procura mijloc de transport de la persoana fizica, reiese ca indicam in aceasta declaratie?
avatar
Articolul e disponibil aici
avatar
Dna Olga, bună ziua! Chiar acum se redactează un material la acest subiect, pe care îl vom plasa mâine! Vă mulțumim (REVENIM AICI CU LINKUL LA MATERIAL)
avatar
Buna ziua! E obligatoriu sa indicam in forma DSA19 persoanele eliberate din functie la momentul concedierii? Si daca da, aceste persoane dublam apoi in IPC? Va multumesc!
avatar
Buna ziua! Intreprinderea X ia in arenda 3 autoturisme de la persoane fizice. Pina in prezent am facut contract cu persoane in cauza si am complectat act de achizitie a serviciilor de locatiune a bunurilor si am retinut 10%impozit la sursa de plata.Acum actele de achizitie nu sunt valabile? Ce urmeaza sa fac pe viitor?Va multumesc.
avatar
avatar
Добрый день. Просим Вас учесть, что наш сайт не разрабатывает и не принимает нормативные акты. В предоставляемой нами информации мы лишь доводим до сведения читателей принятые государственными учреждениями решения. В случае появления у Вас сомнений, просим направлять их, согласно компетенции, структурам, утвердившим соответствующий документ, который послужил первоисточником для написания информации. Вместе с тем, мы благодарим Вас за постоянное присутсвие на сайте и надеемся, что по-прежнему будем полезны для Вас и других пользователей.
avatar
Предложение касается изменения количества рабочих и предпраздничных дней: в утвержденном балансе — 1 день, а должно быть 2 предпраздничных дня 25 и 31 декабря и 19 рабочих дней, в сумме должно быть рабочих 166 часов.
avatar
buna ziua. dilema care apare in situatia descrisa in intrebarea 1 noi o rezolvam conducindu-ne de urmatoarele:
— repartizarea profitului tine de compententa organului suprem al entitatii;
— repartizarea profitului se face dupa destinatii;
— destinatia trebuie sa fie una legala.
esenta economica a deciziei proprietarului consta in retragerea (repartizarea) unei parti a profitului cu scopul finantarii mijlocului fix procurat. astfel, in situatia analizata, aceasta parte a profitului devine repartizata dupa destinatia aleasa de proprietar si isi muta locul, in opinia noastra tot in componenta capitalului propriu. deci, inregistrarea contabila care trebuie sa urmeze dupa decizie, va reflecta aceasta reducere a profitului nerepartizat si va conduce la modificarea structurii capitalului propriu. in aceasta ordine de idei, decizia cu privire la repartizarea profitului in acest scop recomandam sa fi fie una completa, pentru a nu crea confuzii pentru serviciul contabil. de exemplu, noi recomandam formarea unor rezerve in componenta capitalului propriu in acest scop, care au o procedura clara de formare si utilizare. cu stima
avatar
Добрый день. Лучше чем положения НК на этот вопрос не ответит никто. В соответствии со ст.226(11) лит.i),«i) об оформлении/возврате займов в течение налогового года, отраженных в бухгалтерском учете предприятия, в совокупности превышающих сумму в 200 тысяч леев;» Доброго Вам дня.
avatar
În ordin expres e specificat «informația privind împrumuturile contractate de la persoane fizice în perioada anului fiscal şi cele rambursate persoanelor fizice conform Anexei nr. 11 la Ordin.» Nu e indicat nimic referitor la împrumuturile acordate persoanelor fizice de către persoanele juridice și rambursarea lor.
avatar
Bună ziua, informația se referă doar la împrumuturile cu implicarea persoanelor fizice
avatar
Bună ziua
Vreau să concretizez dacă persoana juridică a acordat persoanei fizice împrumut se va prezenta informația? În ordinul ORDIN Nr. 427 din 21.08.2018, punctul 10 e meționat doar despre împrumuturile contractate de la persoane fizice.
avatar
Есть два понимания субъекта, обязанного представить информацию:
1. Когда получение либо возврат займа в совокупности превышает лимит,
2. Когда получение совокупно с возвратом в совокупности превышает лимит.Так все таки по конкретнее какой из этих двух пониманий правильный?
avatar
Bună ziua, vă recomandăm să luați cunoștință și de acest material
avatar
Добрый день. Нужно учитывать, что речь идет о косвенных методах оценки, поэтому нужно представлять все произведенные за отчетный период поступления/выплаты.