Questions and answers

icon Achitarea prin intermediul terminalului POS

A fost efectuată achitarea prin intermediul terminalului POS a sumei de 50 lei, dar nu s-a eliberat bon fiscal pe MCC la suma de 50 de lei în aceeași zi. Cum se procedează în cazul dat ? Avem dreptul în ziua următoare să trecem acești 50 de lei pe MCC ? Și ce amenzi, penalități vor fi aplicate în acest caz? În conformitate cu art. 8 alin. (2) lit. c) din Codul Fiscal, contribuabilii sunt obligați să efectueze încasările băneşti în numerar prin intermediul echipamentelor de casă şi de control (MCC), respectând reglementările aprobate de Guvern. Normele în do...

author icon

Victor Sîrbu

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1977 views

The date of publishing:

26 September /2018 15:01

Catalogul tematic

Noutăți | Maşini de casă şi control

Tags:

MCC | POS-terminal | achitare | amendă

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon