Questions and answers

icon Se vor include în limita stabilită de 1,2 mil. lei sumele refacturate în cazul serviciilor comunale?

În conformitate cu art. 112 alin. (1) din Codul fiscal, subiectul care desfăşoară activitate de întreprinzător, cu excepţia autorităţilor și instituţiilor publice, specificate la art.51, exceptând instituţiile de învăţământ publice, este obligat să se înregistreze în calitate de plătitor TVA dacă el, într-o oricare perioadă de 12 luni consecutive, a efectuat livrări de mărfuri, servicii în sumă ce depăşeşte 1,2 mil. lei, cu excepţia livrărilor scutite de T.V.A. fără drept de deducere şi a celor care nu constituie ob...

author icon

Irina Cebaniuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon This article is intended only for subscribed users. For subscribe you need to select the subscription

I am subscriber
image

Premium Subscription

2 499 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

1 599 MDL

Order now
image

Electronic subscrisption

799 MDL

Order now

1011 views

The date of publishing:

03 July /2023 08:00

Catalogul tematic

Declarație TVA

Tags:

servicii comunale | deducerea cheltuielilor

0 comments

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon