Impozitarea salariului ...

Mesaj #1
29 ianuarie 2019, 11:59 | Impozitarea salariului ...
Buna ziua! Am asa o intrebare, daca ma poate lamuri cineva: Suntem I.I., dam declaratia unificata la finele anului… Calculind impozitul pe venit a unuia din salariati, am ajund la asa o dilema: daca calculez impozitul in fiecare luna, sint citeva luni, in care venitul impozabil e mai mare de 2750 lei, deci restul se calculeaza cu 18 %… dar cind calculez pentru toata perioada, salariu nu depaseste venitul impozabil cu 7 %, deci am o diferenta de 80 lei… cum totusi e corect?? Sa calculez impozitul pentru fiecare luna aparte si apoi sa le adun?? Sau sa calculez impozitul din totalul salariului anual?? Mentionez ca daca calculez din totalul salariului anual, primesc un impozit mai mic…
Mesaje la subiect: 5

raspunsuri la subiect

Mesaj #2
29 ianuarie 2019, 12:51
Stimată dna Cernat, raspunsul poate fi găsit aici. Recomandăm să acordați o atenție deosebită la perioadele fiscale. Tot în articolul propus, marcat cu albastru, găsiți Modul de completare a formularului. Vă mulțumim că sunteți cu noi.
Mesaj #3
29 ianuarie 2019, 14:08

Buna ziua dna Bucicovschi,
Spune-ti va rog daca raspunsul Dvs. se refera si la I.I. rezidentii ai parcului IT. Eu sunt rezident din februarie 2018. Pe ianuarie cum calcul impozitul? ca pe tot anul sau numai pe o luna. Daca pe o luna impozitul e mai mare din cauza ca suma e mai mare de pragul 7%(lunar).

Multumesc,
Iurie
Mesaj #4
29 ianuarie 2019, 14:19
Multumesc… dar cu perioadele fiscale e clar… intrebarea mea e alta… incerk sa explic mai bine…
Un salariat a lucrat 3 luni din 2018 (01,02 si 03), respectiv pentru perioada data avem impozit 7 % pina la 2750 lei si 18 % peste 2750 lei… i-am calculat in fiecare luna salariu, si in 2 luni salariul impozabil a trecut pragul, deci i s-a calculat impozit si cu 18 %… acum la sfirsit de an, vrind sa transfer toate impozitele la Fisc, calculind deja totalul salariilor pe acele 3 luni si scazind toate contributiile, ramine salariu impozabil mai mic decit pragul de 8250 lei pentru acele 3 luni (2750×3 luni), si deci se impoziteaza doar cu 7 %… respectiv obtin o diferenta in calcularea impozitului… daca ma puteti ajuta ??? Sau sa transfer suma mai mare si gata ??
Mesaj #5
29 ianuarie 2019, 14:29
Nu transferati suma mai mare, puteti avea supraplată. Vedeti si acest articol, poate va fi mai clar. Si consultati art.33 din Codul fiscal. Verificati daca angajatul Dvs nu a avut alte venituri sau alte persoane intretinute… Succese!