26
06 2015
3758

Concediu paternal și zile libere părinţilor care au copii în clasele I şi II. Ce prevederi va mai avea de astazi Convenţia colectivă „Timpul de muncă şi timpul de odihnă”?

În Monitorul Oficial de astăzi, 26 iunie, a fost publicată Convenția colectivă (nivel național) nr. 15 din 9.06.2015, prin care a fost modificată și completată Convenţia colectivă (nivel naţional) nr. 2 din 9.07.2004 „Timpul de muncă şi timpul de odihnă".

Respectiv, conform completărilor art. 2, durata normală a timpului de muncă va include 2 liniuțe noi, și anume:

  • timpul destinat igienei personale în cazul muncilor insalubre, cu durata stabilită în regulamentul intern al unităţii sau în contractul colectiv de muncă;
  • timpul destinat îmbrăcării şi dezbrăcării echipamentului individual de protecţie, cu durata stabilită în regulamentul intern al unităţii sau în contractul colectiv de muncă.


Totodată, angajatorul este obligat să acorde femeilor însărcinate timp liber pentru trecerea examenelor medicale prenatale, care se include în timpul de muncă, conform noului articol 21.

Potrivit noilor prevederi ale art. 7, atât concediul parţial plătit, cât şi cel suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului pot fi solicitate şi folosite integral sau pe părţi, în baza unei cereri scrise a salariatului, în orice timp, până când copilul împlineşte vârsta de 3 şi, respectiv, 6 ani. În această perioadă, salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori de câte ori are nevoie şi poate beneficia, în conformitate cu art.97 din Codul muncii, de timp de muncă parţial. Anterior era specificat că pe perioada concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani, salariatul poate să reînceapă munca prin scrierea cererii de reangajare. Acum însă este introdusă și perioada de 6 ani, iar pe lângă faptul că salariatul poate reveni când dorește, acesta la fel poate pleca din nou în concediu, ceea ce nu era specificat anterior.

În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa. Acest termen de asemenea nu era specificat anterior.

Articolul 8 va avea un nou cuprins, însă acesta nu se va deosebi esențial de vechiul cuprins, cu excepția adăugării unor prevederi care va ajusta Conventia colectiva la cerintele Codului muncii. Astfel, concediul de odihnă se va acorda anual, în baza unei cereri scrise a salariatului, conform programării prevăzute la art.116 din Codul muncii. Angajatorul este obligat să prevină salariatul, în formă scrisă, despre data începerii concediului de odihnă anual cu cel puţin 14 zile calendaristice înainte. În cazul amânării concediului de odihnă anual în legătură cu aflarea salariatului în concediu medical, îndeplinirea de către acesta a unei îndatoriri de stat sau în alte cazuri prevăzute de lege, angajatorul şi salariatul vor conveni asupra unei noi perioade de acordare a acestuia.

Prin modificările de la art. 11, nu se va mai oferi o zi liberă la nașterea copilului, însă conform noului art. 111, tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal cu o durată de 3 zile calendaristice, cu menţinerea salariului mediu. Concediul paternal se acordă în primele 56 de zile de la naşterea copilului, în baza unei cereri scrise a salariatului.

De asemenea, se prevede ca în cazul decesului socrilor, să se acorde un concediu de 3 zile. Anterior se permitea doar în cazul decesului părinţilor, soţului (soţiei), copilului.

Părinţii care au copii în clasele I şi II vor beneficia de 1 zi liberă la începutul anului şcolar şi 1 zi la sfârșitul anului şcolar, anterior având dreptul la această zi liberă doar mamele și doar la începutul anului școlar.

Aceste concedii se acordă strict în timpul survenirii evenimentului şi nu poate fi transferat în altă perioadă.

Prin noul punct 121 este dată definiția unităţilor cu flux continuu, care sunt unităţi a căror oprire nu este posibilă în legătură cu condiţiile tehnice şi de producţie (cuptoare de cocsificare, furnale şi cuptoare deschise tip vatra, staţiile de pompare etc.) sau ca urmare a necesităţii deservirii continue a populaţiei (termo şi electrocentrale, centrale telefonice, transportul, instituţiile medico-sanitare etc.).

La aceste unități, durata pauzei de masă se include în timpul de muncă doar pentru profesiile (funcţiile) şi lucrările cu regim de muncă neîntrerupt. Durata pauzei de masă se va include în timpul de muncă şi pentru salariaţii care activează la alte unităţi decât cele cu flux continuu, dacă specificul muncii acestor salariaţi face necesară prezenţa lor permanentă la locul de muncă (paznici, garda de corp, recepţionişti etc.). Lista acestor profesii (funcţii) şi activităţi se aprobă prin contractul colectiv de muncă sau prin regulamentul intern al unităţii.

În final, a fost modificată lista profesiilor pentru care se permite durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore, urmată de o perioadă de repaus de cel puţin 24 de ore. Au fost introduse denumirile și codurile ocupațiilor conform Noului Clasificator al Ocupațiilor din Republica Moldova.

Prezenta convenție intră în vigoare din data de astăzi, 26 iunie, data publicării.


via | contabilsef.md

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.