Întrebări și răspunsuri

2. (29.1.7.81) Cum se vor impozita sumele, achitate persoanei fizice, de către persoanа juridică sub formă de dobîndă în baza contractului de împrumut?

În conformitate cu prevederile art.89 din Codul fiscal, fiecare plătitor , menţionat la art.90 din Codul fiscal, de dobînzi în folosul persoanelor fizice, cu excepţia celor efectuate în folosul întreprinzătorilor individuali şi al gospodăriilor ţărăneşti (de fermier), este obligat să reţină din fiecare dobîndă şi să achite ca parte a impozitului o sumă egală cu 15% din plată.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

1133 vizualizări

Data publicării:

17 Februarie /2017 10:33

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon