21
06 2022
693

29.1.9.1 Urmează a fi supusă impozitării majorarea capitalului social din contul contribuțiilor cu active?

 Nu, în conformitate cu prevederile art. 55 alin. (1) din Codul fiscal, contribuţiile cu active la capitalul agentului economic în schimbul cotei de participaţie în capitalul lui nu sînt supuse impozitării.
      Totodată nu sînt supuse impozitării, contribuţiile suplimentare ale fondatorilor, asociaţilor, acţionarilor sau membrilor entităţii, efectuate în calitate de aport pentru acoperirea pierderilor suportate în perioadele de gestiune precedente.

2 comentariu

avatar
Va rog actualizati textul raspunsului in Baza generalizată a practicii fiscale: https://sfs.md/ro/intrebare-baza-de-date-generalizare/78
avatar
Mulțumim. Actualizarea a fost efectuată!
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.