Întrebări și răspunsuri

(4.3.2) Urmează a fi sancţionat contribuabilul pentru neutilizarea ECC?

În conformitatea cu prevederile art. 254 alin. (1) din Codul fiscal nr. 1163/1997, efectuarea încasărilor băneşti în numerar fără utilizarea ECC existent, se sancţionează cu amendă de la 5000 la 15000 de lei.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

474 vizualizări

Data publicării:

30 Noiembrie /2020 08:22

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon