Întrebări și răspunsuri

46. (28.21.3) Are dreptul contribuabilul la deducerea sumei TVA în cazul realizării angro a activelor materiale și va influența la deducerea producția care nu a fost comercializată?

Deducerea sumei TVA în cazul dat nu va fi influențată. Potrivit prevederilor art. 102 (1) subiectul subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai TVA, li se permite deducerea sumei TVA, pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător. [Modificare în Baza generalizată a practicii fiscale în temeiul Legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative nr.288 din 15.12.2017, în vigoare 01.01.2018].

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

767 vizualizări

Data publicării:

17 Martie /2018 08:46

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon