Întrebări și răspunsuri

(6.10.8.2) Poate consiliul local să acorde contribuabililor scutiri suplimentare celor prevăzute de legislaţie în partea ce ţine de achitarea taxei pentru prestarea serviciilor de transport auto de călători pe teritoriul municipiilor, oraşelor şi satelor (comunelor)?

Da, în conformitate cu art. 296 din Codul fiscal, autoritatea administraţiei publice locale, dacă efectuează concomitent modificările corespunzătoare în bugetul local, poate: 
  a)să acorde subiecţilor impunerii scutiri suplimentare celor menţionate la art. 295; 
  b) să acorde amînări la plata taxei pe anul fiscal respectiv.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

262 vizualizări

Data publicării:

21 Septembrie /2020 07:45

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon