28
11 2014
851

7. (5.7.1.4) În ce cazuri persoana fizică-cetăţean poate beneficia de dreptul la o reducere a impozitului pe bunurile imobiliare?

Persoana fizică-cetăţean este în drept de a beneficia de o scutire în mărime de 15% din suma impozitului pe bunurile imobiliare, în condiţiile în care achită suma integrală a impozutului pentru anul fiscal în curs pînă la 30 iunie a anului respectiv (art. 282 alin. (2) din Codul fiscal şi art. 4 alin. 9 lit. b) al Legii pentru punerea în aplicare a titlului VI din Codul fiscal nr. 1056-XIV din 16.06.2000).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.