22
03 2016
800

Agentul economic – subiect al regimului fiscal pentru sectorul întreprinderilor mici și mijlocii, care efectuează livrări scutite de T.V.A., are dreptul să aleagă pe parcursul anului (de exemplu în luna mai) regimul de impozitare în modul general stabilit, dacă acesta în luna aprilie a obținut venit din activitatea operațională din livrări scutite de T.V.A. în valoare de 700 000 lei?

În conformitate cu prevederile art. 541 alin. (3) din CF, agenţii economici menţionaţi la alin.(1) care, conform situaţiei din data de 31 decembrie a perioadei fiscale precedente perioadei fiscale de declarare, au obţinut venit din activitatea operaţională din livrări scutite de T.V.A. sau din livrări scutite şi impozabile cu T.V.A. în sumă de pînă la 600000 lei, pot alege regimul de impozitare prevăzut de prezentul capitol sau regimul de impozitare aplicat în modul general stabilit.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.