Întrebări și răspunsuri

icon Agentul economic a fost înregistrat la organul fiscal teritorial în luna februarie 2013. În cazul în care, contribuabilul nu a achitat pe parcursul unei perioade venituri salariale angajaţilor săi, acesta va avea obligaţia de a prezenta organului fiscal teritorial Darea de seamă lunară (Forma IRV09)?

Potrivit prevederilor art. 92 alin. (2) din Codul fiscal, dările de seamă fiscale privind veniturile achitate şi impozitul pe venit reţinut la sursa de plată se prezintă de către plătitorii veniturilor organului fiscal teritorial, în termen de o lună de la încheierea lunii în care au fost efectuate plăţile. Totodată, conform art. 92 alin. (3) din Codul fiscal, persoanele care sînt obligate să reţină impozitul, în conformitate cu art. 88–90 şi 91 din Codul fiscal, vor prezenta organului fiscal teritorial, în termen de o lună de la încheierea anului fiscal...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2644 vizualizări

Data publicării:

06 Noiembrie /2013 16:25

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Etichete:

Forma IRV09 | agent economic | contribuabili

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon