02
07 2015
1345

Agentul economic al Federației Ruse conform contractului de împrumut a acordat întreprinderii din Republica Moldova un împrumut cu o dobîndă de 15 la sută pe an. Urmează oare entitatea Republicii Moldova, la efectuarea plăților (sub formă de rambursare a împrumutului și achitării dobînzii) în folosul persoanei juridice – rezidente a Federației Ruse, să rețină impozitul în conformitate cu art. 91 din CF?

Potrivit prevederilor art. 4 din CF, dacă un tratat internațional care reglementează impozitarea sau include norme care reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele prevăzute de legislația fiscală, se aplică regulile şi prevederile tratatului internațional.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.