02
06 2014
2600

Agentul economic colectează producţie din fitotehnie şi horticultură în formă naturală de la persoane fizice-cetăţeni. Urmează acesta să reţină impozitul pe venit, conform prevederilor art. 901 alin. (35) din CF, în mărime de 2% din plăţile efectuate în folosul persoanei fizice, dacă aceasta are înregistrată gospodărie ţărănească, iar producţia realizată este obţinută de pe terenul de pe lîngă casă?

Odată cu intrarea în vigoare a Legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative nr. 324 din 23.12.2013 (publicată în MO nr. 320-321 din 31.12.2013), au fost operate modificări la art. 20 lit. y1) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.