27
05 2013
2581

Agentul economic este proprietar al unei sonde de apă. În baza unui contract, sonda a fost transmisă pentru exploatare gratuită unui alt agent economic, care deține licența pentru extragerea, producerea şi îmbutelierea apei potabile naturale. Care dintre aceşti agenți economici, reieşind din situația expusă, are obligația de a calcula şi achita, conform prevede-rilor legislației în vigoare, taxa pentru apă?

Potrivit prevederilor art. 302 al Codului fiscal, subiecţii impunerii cu taxa pentru apă sunt persoanele juridice şi fizice înregistrate în calitate de întreprinzători, care extrag apă din fondul apelor şi cele care utilizează apa la hidrocentrale.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.