10
03 2014
854

Agentul economic în 2013 a achitat în folosul persoanelor fizice plăţi sub formă de cîştiguri de la campania promoţională. Urmează acesta să prezinte beneficiarilor cîştigurilor, în termen de pînă la 1 martie al anului fiscal imediat următor celui în care au fost efectuate plăţile, Informaţia privind veniturile calculate şi achitate în folosul persoanei fizice (juridice) şi impozitul pe venit reţinut din aceste venituri?

În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (33) din CF, fiecare plătitor de cîştiguri urmează să reţină şi să verse la buget un impozit în mărime de 18 % din cîştigurile de la campaniile promoţionale şi/sau din loterii
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.