24
05 2013
1862

Agentul economic „X” este administrator al pieţii din oraşul „A”. Terenul pe care este amplasată piaţa aparţine cu drept de proprietate administratorului pieţii. Totodată, pe 80 % din suprafaţa terenului respectiv sunt amplasate bunuri imobile, care aparţin cu drept de proprietate unor alţi agenţi economici. Este întemeiată decizia autorităţii administraţiei publice locale de aplicare a taxei de piaţă, reieşind din suprafaţa totală a terenului şi a imobilelor amplasate pe teritoriul pieţii?

În conformitate cu prevederile art. 288 alin. 1) al Codului fiscal (în continuare – CF), taxa locală este o plată obligatorie efectuată la bugetul unităţii administrativ-teritoriale.

Autorităţile administraţiei publice locale, reieşind din prevederile art. 297 al CF, poate, concomitent cu adoptarea sau modificarea bugetului unităţii administrativ-teritoriale, să aplice toate sau numai o parte din taxele locale, în funcţie de posibilităţile şi necesităţile unităţii administrativ-teritoriale.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.