Întrebări și răspunsuri

icon Angajata contribuabilului se află în concediu de maternitate şi planifică de a se întoarce la serviciu. Persoana în cauză va beneficia de scutirea personală din luna în care va reveni la serviciu, sau va depune o nouă cerere privind acordarea scutirilor?

Scutirea, la care are dreptul persoana fizică, se acordă la locul de muncă de bază al lucrătorului rezident al Republicii Moldova. Locul de muncă de bază se consideră contribuabilul care ţine evidenţa carnetului de muncă al lucrătorului. Astfel, ţinînd cont de prevederile alin. (2) art. 88 din Codul fiscal, pentru obţinerea scutirilor, lucrătorul, nu mai tîrziu de data stabilită pentru începerea muncii ca angajat, va prezenta patronului o cerere semnată de el privind acordarea scutirilor la care are dreptul, cu anexarea documentelor ce certifică acest dre...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3630 vizualizări

Data publicării:

06 Noiembrie /2013 15:55

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Etichete:

concediu de maternitate | scutirea personală | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon