18
04 2016
1331

Care este modalitatea de deducere a cheltuielilor aferente asigurării facultative a angajaților, în scopuri fiscale, în cazul în care: - contractul de asigurare facultativă cuprinde două perioade fiscale; - contractul de asigurare facultativă cuprinde două perioade fiscale, dar angajatul s-a eliberat din serviciul în prima perioadă fiscală, beneficiind de asigurare și după încetarea raporturilor de serviciu?

În care perioadă fiscală va avea dreptul contribuabilul la deducerea cheltuielilor date și cum se vor repartiza acestea în fiecare situație descrisă?

Conform prevederilor art. 24 alin. (20) din CF, se permite deducerea cheltuielilor anuale suportate de angajator pentru primele de asigurare facultativă de asistenţă medicală ale angajatului în mărime de pînă la 50% din prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.