18
03 2016
1290

Compania-nerezident ”X”, care administrează site internațional specializat, efectuează rezervarea de camere în hotel prin intermediul site-ului. Nerezidentul nu practică activitatea pe teritoriul Republicii Moldova, totodată rezidentul persoana juridică achită un comision companiilor care administrează site-urile. Urmează de a reține impozitul pe venit din comisionul achitat în folosul nerezidentului?

Menționăm că, în conformitate cu art. 70 alin. (1) întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obţinut: a) în Republica Moldova din activităţi de întreprinzător sau din muncă prin contract (acord) de muncă; b) peste hotarele Republicii Moldova din activităţi de întreprinzător sau din munca prin contract (acord) de muncă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.