21
01 2013
3296

Compania rezidentă, plătitoare a T.V.A., a importat servicii de consultanţă de la un resident al Germaniei. Factura pentru serviciile prestate de nerezident este din luna noiembrie a anului 2012. Achitarea pentru serviciile date încă nu a fost efectuată, fiind preconizată pentru lunа decembrie. În care boxe a Declaraţiei privind T.V.A. pentru luna noiembrie se va reflecta valoarea serviciilor importate?

În confornitate cu art. 101 alin. (4) şi art. 109 alin. (1) din Codul fiscal, pentru serviciile importate, utilizate la desfăşurarea activităţii de întreprinzător, termenul obligaţiei fiscale şi data achitării T.V.A. se consideră data efectuării plăţii, inclusiv a plăţii prealabile pentru serviciul de import.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.