29
09 2015
1030

Conform Ordinului Ministerului Finanţelor, Standardele Naţionale de Contabilitate, Indicaţiile metodice şi Planul general de conturi contabile se aplică de către entități de la 1 ianuarie 2014 cu titlu de recomandare, iar de la 1 ianuarie 2015 cu titlu obligatoriu. Potrivit Standardelor noi, întreprinderea, în baza politicii de contabilitate, este în drept a stabili un prag de semnificaţie pentru mijloacele fixe, altul decît plafonul valoric prevăzut în legislaţia fiscală.

Are dreptul sau nu întreprinderea a calcula, în scopuri fiscale, uzura pentru activele, valoarea cărora depășește pragul de semnificație stabilit în scopuri financiare, dar este mai mică de 6 000 lei?

În conformitate cu art. 26 alin. (2) din CF, proprietatea pe care se calculează uzura este proprietatea materială reflectată în bilanțul contabil al contribuabilului în conformitate cu legislația şi folosită în activitatea de întreprinzător, a cărei valoarea scade prezumtiv ca urmare a uzurii fizice şi morale
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.