Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la acordarea scutirilor personale contribuabilului în cazul plecării acestuia în concediu de maternitate

Cum se vor acorda scutirile personale la care are dreptul contribuabilul care pe parcursul anului pleacă în concediu de maternitate în anul curent de gestiune? În conformitate cu prevederile art. 33 din Codul fiscal, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală anuală, în mărimea indicatorului prevăzut la articolul menționat. Totodată, potrivit art. 35 din Codul fiscal, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire anuală pentru fiecare persoană întreţinută, în mărimea indicatorului prevăzut ...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

2182 vizualizări

Data publicării:

06 Octombrie /2016 10:35

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon