Întrebări și răspunsuri

icon Despre dreptul de a utiliza scutirea pentru persoana întreținută

Este în drept persoana să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută (copil cu dizabilități) în mărime majoră dacă în certificatul de dizabilitate al copilului este scris „afecțiune congenitală” (care nu se regăsește în legislația fiscală, deși anterior, în 2013, 2014, în certificatele de dizabilitate ale copilului era scrisă mențiunea „afecțiune din copilărie”)? În conformitate cu prevederile art. 35 alin. (l) din CF, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire în sumă de 2 256 lei anual pentru fiecare persoană întreținută, cu excepția inval...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.33 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2450 vizualizări

Data publicării:

04 Octombrie /2016 11:29

Catalogul tematic

Legislație fiscală | Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

scutirea personală | persoana întreţinută | Codul fiscal | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon