Întrebări și răspunsuri

icon Despre necesitatea înregistrării în calitate de plătitor de TVA a persoanei care prestează servicii de administrator al entității aflate în proces de insolvabilitate

Persoana X prestează servicii de administrator al entității aflate în proces de insolvabilitate, valoarea serviciilor prestate depășind plafonul de 600 000 lei. Va avea persoana X obligația de a se înregistra în calitate de plătitor de TVA? În conformitate cu prevederile art. 5 pct. 362 din CF, activitate profesională în sectorul justiției reprezintă activitatea permanentă desfășurată în cadrul formelor de organizare a activității prevăzute de lege de către avocat, avocat-stagiar, notar public, executor judecătoresc, administrator autorizat, mediator, exp...

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1207 vizualizări

Data publicării:

19 Decembrie /2017 15:06

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon