Întrebări și răspunsuri

icon Despre unele aspecte aferente donaţiilor de bunuri în folosul persoanelor fizice în formă monetară şi nemonetară

Persoana juridică efectuează donaţii în folosul persoanelor fizice sub formă de mijloace bănești, care nu sunt deductibile. Se reţine în cazul dat impozitul la sursa de plată? Cum se reflectă în Declarația cu privire la impozitul pe venit a persoanei juridice donația mijloacelor bănești efectuată persoanei fizice? Donarea unor bunuri în folosul persoanelor fizice se efectuează prin încheierea unui contract de donaţie, în conformitate cu prevederile art. 827 din Codul civil. Patrimoniul primit de către persoanele fizice ale Republicii Moldova cu titlu de do...

author icon

Daniela Gulea

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1325 vizualizări

Data publicării:

18 Februarie /2017 10:19

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon