Întrebări și răspunsuri

icon Despre unele condiții pentru înregistrarea în calitate de contribuabil al TVA

Firma X prestează servicii de salubrizare a clădirilor. Este obligată firma să se înregistreze ca contribuabil al TVA dacă, într-o perioadă de 12 luni, a efectuat livrări de servicii de salubrizare în sumă ce depășește 600 000 lei? În conformitate cu prevederile art. 4 din Legea cu privire la locuințe nr. 75 din 30 aprilie 2015, salubrizarea și amenajarea terenului aferent, a încăperilor și locurilor de uz comun din blocul locativ se califică drept servicii comunale. Totodată, potrivit pct. 5 lit. i) din Regulamentul cu privire la modul de prestare și achita...

author icon

Andrei Nevreanschi

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

1630 vizualizări

Data publicării:

19 Decembrie /2017 16:15

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon