Întrebări și răspunsuri

icon Despre folosirea scutirii soțului pentru perioadele precedente

Poate să beneficieze persoana fizică de scutirea pentru soție (soț) la calcularea impozitului pe venit în cazul în care această scutire nu a fost utilizată pentru anii 2013-2015, iar căsătoria a avut loc în anul 2015? Dreptul și mărimea scutirilor acordate persoanelor fizice la calcularea impozitului pe venit sunt stipulate în art. 33,art. 34, art. 35 din CF, cît și în Regulamentul nominalizat mai sus, aprobat prin HG nr. 697 din 22 august 2014. În contextul celor nominalizate mai sus, comunicăm că, dreptul la o scutire suplimentară (cu condiția că soția (s...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3246 vizualizări

Data publicării:

11 Februarie /2016 16:23

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Etichete:

persoana fizică | scutiri | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon