Întrebări și răspunsuri

icon Din convingeri religioase, persoanele efectuează un serviciu alternativ, contrar serviciului militar, în legătură cu aceasta la achitarea salariului executantului serviciului civil, suma care urmează a fi achitată la buget trebuie să fie calculată după reținerea impozitului pe venit și plăților obligatorii, sau din suma totală?

Menționăm că, prevederile art. 19 lit. f) din Legea cu privire la organizarea serviciului civil (de alternativă) nr. 156-XVI din 06.07.2007, expres specifică că angajatorul este obligat să vireze lunar la bugetul de stat 25% din salariul net al executantului serviciului civil pentru funcţia în care este încadrat. Concomitent, informăm că, limitarea cuantumului reținerilor din salarii este stabilită de prevederile Codului Muncii. Astfel, conform art. 149 alin. (1) din Codul nominalizat, la fiecare plată a salariului, cuantumul total al reţinerilor nu...

author icon

Maia Caţel

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

2710 vizualizări

Data publicării:

10 Septembrie /2015 11:35

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon