07
10 2015
878

Entitatea are încheiat un contract cu furnizorul energiei electrice. Totodată, în factura fiscală data livrării energiei electrice și data eliberării facturi fiscale diferă, în legătură cu aceasta. Explicați, vă rog, în care perioadă fiscală urmează a fi deduse cheltuielile aferente energiei electrice cu reflectarea acestora în Declarația cu privire la impozitul pe venit, dacă, spre exemplu, pentru livrarea energiei electrice în decembrie 2015,

factura fiscală va fi eliberată în primele zile ale anului 2016?

Ținem să reamintim, că, pentru persoanele juridice se aplică contabilitatea de angajamente, în conformitate cu prevederile art. 44 alin. (1) lit. c) din CF.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.