16
09 2013
1131

Entitatea efectuează livrări pentru realizarea unui proiect de asistență tehnică. Ţinînd cont că aferent acestor livrări nu survin careva obligații privind T.V.A., pentru acestea aplicîndu-se cota zero a T.V.A., apare obligația de atribuire la cheltuieli a sumei T.V.A. aferente procurărilor de mărfuri şi servicii utilizate pentru efectuarea acestor livrări, care anterior a fost atribuită la decontări cu bugetul?

În conformitate cu art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul achitării T.V.A. la buget, subiecţilor impozabili, înregistraţi conform art. 112, li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A., achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai T.V.A. pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision), pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător. Subiectul impozabil are dreptul la trecerea în cont a T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale, serviciile procurate dacă dispune:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.