07
11 2014
1394

Entitatea intenționează să acorde un bun material cu titlul de donație unei persoane fizice care nu este angajatul acesteia. Codul fiscal stabilește că din suma donației acordate unei persoane fizice nu urmează de a se reține impozitul pe venit. Dar primele de asigurări obligatorii de asistență medicală urmează de a fi reținute?

Conform alin. (1) art. 827 din Codul civil, prin contractul de donație o parte (donator) se obligă să mărească din contul patrimoniului său, cu titlu gratuit, patrimoniul celeilalte părți (donatar). Potrivit lit. i) art. 20 din CF, patrimoniul primit de către persoanele fizice cetățeni ai Republicii Moldova cu titlu de donație sau de moștenire nu constituie sursă de venit impozabil cu impozitul pe venit.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.