16
09 2013
1399

Gospodăria țărănească înregistrată în calitate de plătitor al T.V.A. îşi realizează produsele agricole, crescute pe terenurile proprii, pe teritoriul pieții persoanelor fizice. Ţinînd cont că, gospodăria țărănească nu are obligația de utilizare a maşinii de casă şi control, în temeiul anexei la Hotărîrea Guvernului nr. 474 din 28.04.1998, are aceasta obligația de a elibera factura fiscală fiecărui cumpărător - persoană fizică?

În conformitate cu art. 117 alin. (3) din Codul fiscal, pentru vînzarea cu amănuntul şi prestările de servicii în locurile special amenajate, cu plata în numerar şi/sau cu card bancar, eliberarea facturii fiscale nu este obligatorie (cu excepţia cazurilor cînd este solicitată de cumpărător), dacă sînt respectate următoarele condiţii:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.