22
08 2022
411

Impozitarea dobânzilor achitate în folosul fondatorului rezident al Federației Ruse

O persoană juridică rezidentă a Federației Ruse, fiind fondatorul unei întreprinderi rezidente a Republicii Moldova, a acordat acestei întreprinderi un împrumut în valută străină cu dobândă. La plata dobânzii acumulate la împrumut, este necesar să se rețină impozitul pe venit (și dacă da, în ce sumă). De menționat că persoana juridică (fondatorul) a furnizat Certificat de rezidență al Federației Ruse?

 

În conformitate cu prevederile art.70 CF, întregul venit al contribuabilului nerezident se împarte în venit obţinut:

Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

CLASSIC

1499 lei

PREMIUM

2299 lei

 

1 comentarii

Comentariu a fost șters
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.