09
09 2014
1355

În 2013, în vederea finalizării construcției obiectului, întreprinderea a primit un credit în baza contractului încheiat cu o instituție financiară din Letonia. În iulie 2014, a fost achitată dobînda pentru folosirea creditului dat. Solicităm să ne explicați dacă dobînzile aferente achitate urmează să fie deduse, în cazul în care obiectul ce se construiește va fi dat în exploatare în lunile august-septembrie ale anului curent?

În conformitate cu dispozițiile art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare și necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.