29
05 2013
2000

În anexa la Titlul VI al Codului fiscal este indicată valoarea bunurilor imobiliare în limitele căreia, conform art. 283 alin. (2) al Codului fiscal, se acordă scutire la plata impozitului pe bunurile imobiliare. Totodată, în tabelă nu este prevăzută valoarea în limitele căreia se acordă scutiri pentru bunurile imobiliare cu destinaţie locativă, amplasate în localităţile din componenţa municipiilor şi oraşelor, precum şi pentru bunurile imobiliare amplasate în satele (comunele) ...

… din componența mun. Chişinău şi mun. Bălți. Care valoare, în
acest caz, urmează a fi considerată maximă?



Pentru localităţile din componenţa municipiilor şi oraşelor limita maximă a valorii bunurilor imobile pentru care se poate beneficia, în conformitate cu prevederile art. 283 alin. (2) din Codul fiscal, de scutire la plata impozitului pe bunurile imobiliare este identică limitei maxime stabilită pentru municipiul sau, după caz, oraşul în componenţa căruia intră localitatea respectivă. Pentru bunurile imobiliare cu destinaţie locativă amplasate în satele (comunele), care intră în componenţa mun. Chişinău şi mun. Bălţi, limita maximă a valorii bunurilor imobiliare pentru care se poate beneficia, în conformitate cu prevederile art. 283 alin. (2) din Codul fiscal, de scutire la plata impozitului pe bunurile imobiliare este identică limitei maxime stabilită pentru municipiul sau, după caz, oraşul în componenţa căruia intră satul sau comuna respectivă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.