Întrebări și răspunsuri

icon În baza contractului de locațiune, încheiat cu instituția de învățămînt, întreprinderea închiriază cantina școlară. Producția pregătită este realizată elevilor instituției de învățămînt date. Sunt oare scutite de T.V.A. livrările companiei, efectuate prin intermediul cantinei școlare în baza art. 103 CF?

În conformitate cu prevederile art. 103, alin. (1), p. 11) din CF, produsele de fabricaţie proprie ale cantinelor studenţeşti, şcolare şi ale cantinelor altor instituţii de învăţămînt, ale spitalelor şi instituţiilor preşcolare, ale cantinelor care aparţin altor instituţii şi organizaţii din sfera social-culturală finanţate, parţial sau în întregime, de la buget, precum şi ale cantinelor specializate în alimentarea bătrînilor nevoiaşi din contul organizaţiilor de binefacere sunt scutite de T.V.A. Respectiv, condiția pentru scutirea de achitarea T.V.A., în cazul org...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.18 2014


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2565 vizualizări

Data publicării:

19 Martie /2014 10:10

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

TVA

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon