28
09 2015
644

În baza contractului de uzufruct, persoana fizică fondator a societății cu răspundere limitată, transmite în gestiune temporară cota-parte unei altei întreprinderi. Ținînd cont că întreprinderea în calitate uzufructuar își însușește dreptul la avantajele aferente contractului de uzufruct – dividende, care este regimul de impunere a acestora, urmează oare acestea de a fi declarate și impozitate?

În conformitate cu art. 395 alin. (1) din Codul civil,uzufructul este dreptul unei persoane (uzufructuar) de a folosi pentru o perioadă determinată sau determinabilă bunul unei alte persoane (nudul proprietar) şi de a culege fructele bunului, întocmai ca proprietarul, însă cu îndatorirea de a-i conserva substanța. Uzufructuarul are dreptul de a poseda bunul, nu şi de a-l înstrăina.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.