06
11 2013
1406

În baza deciziei instanţei de judecată, entitatea urmează să achite foştilor lucrători spezele de judecată, precum şi să le compenseze prejudiciu moral. Sumele, care urmează a fi achitate, se consideră surse de venit impozabile şi entitatea urmează să calculeze contribuţii de asigurări sociale şi primelor de asigurări obligatorii de asistenţă medicală, sau nu?

Ţinem să reamintim că, formele de reparare de către angajator a prejudiciului cauzat salariatului, sunt expuse expres în alin. (2) art. 90 din Codul muncii nr. 154-XV din 28.03.2003, şi anume:
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.