08
09 2015
1122

În contextul inventarierii pozițiilor din bilanțul întreprinderii, au fost constatate datorii istorice din partea unor contraagenți. Încercînd a întreprinde măsuri de a incasa sumele respective, s-a stabilit că în cazul unui agent economic, conform informației disponibile la Camera Înregistrării de Stat, acesta deţine statut de întreprindere pasivă. Se permite oare deducerea datoriei casate față de o întreprindere care, conform datelor din Registrul de stat,

dispune de statut de „întreprindere pasivă”?

Conform art. 31 alin. (1) din CF, se permite deducerea oricărei datorii compromise, conform legislației, dacă această datorie s-a format în cadrul desfășurării activității de întreprinzător.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.