11
03 2015
1136

Întreprinderea preconizează să achite unei persoane juridice nerezidente din Federația Rusă plata pentru utilizarea dreptului de autor asupra unui soft. Urmează în cazul dat entitatea să rețină impozitul pe venit la sursa de plată din plățile achitate în folosul nerezidentului?

Reamintim că, art. 4 din CF, expres prevede că dacă un tratat internațional, care reglementează impozitarea sau include norme care reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele prevăzute de legislația fiscală, se aplică regulile şi prevederile tratatului internațional.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.