24
07 2013
1457

Întreprinderea a fost inclusă în lista agenţilor economici ce beneficiază de dreptul de a primi grîu alimentar din rezerva de stat. În baza contractului, aceasta este obligată ca ulterior, din roada anului 2013, să restituie volumele de grîu. Aferent volumelor ce se vor restitui Agenţiei Rezerve Materiale de Stat, va apărea obligaţia de calculare a T.V.A.? Ce document primar urmează a fi eliberat?

În conformitate cu prevederile art. 93 pct. 3) şi 6) din Codul fiscal, transmiterea dreptului de proprietate asupra mărfurilor prin comercializarea lor, schimb, transmitere gratuită, transmitere cu plată parţială, cu excepţia celor scutite de T.V.A., efectuate de către subiectul impozabil în procesul activităţii de întreprinzător, reprezintă livrare impozabilă cu T.V.A.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.