07
11 2014
1706

Întreprinderea a încheiat cu titularul de patentă un contract privind prestarea serviciilor (persoana dată nu are un alt loc de muncă). Conform CF, veniturile persoanelor fizice, obținute din activitatea desfășurată în baza patentei de întreprinzător sunt considerate surse de venit neimpozabile. Urmează oare de calculat primele de asigurare medicală din plățile îndreptate în favoarea deținătorului de patentă?

În conformitate cu dispozițiile art. 4 alin. (5) din Legea cu privire la patenta de întreprinzător (Nr. 93-XIV din 15.07.98), la cererea de eliberare sau de prelungire a patentei persoana fizică anexează documentele confirmative de achitare a contribuției de asigurare socială de stat pentru întreaga perioadă solicitată de desfășurare a activității în baza patentei de întreprinzător sau actele care confirmă scutirea de plata contribuției, precum și documentele ce confirmă statutul de persoană asigurată în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.